sitem

sitem
 
AnasayfaGiriş yapKayıt Ol

Paylaş | 
 

 kabir azabı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
MisafirMesajKonu: kabir azabı   16.10.10 5:16


Kabir azap Şekilleri.

Kabir azabının şekilleri çok farklıdır. Bu hususta Peygamber Efendimiz s.a.v bir çok rüya görmüş ve ashabına anlatmıştır. Bir kaç tanesini zikredelim.

1- Meyyite her sabah ve akşam ahiretteki makamı gösterilir. Nitekim bir Hadisi Şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.v. ):
“Sizden biri öldüğünde, gideceği yer sabah akşam kendisine gösterilir. Eğer cennet ehlinden ise, cennet ehli arasında, cehennem ehlinden ise cehennem ehli arasında yerini görür. Kendisine de “Allah Teala’nın insanları yeniden dirilteceği zamana kadar senin yerin işte burasıdır” denilir. (Buhari, Cenaiz )

2- Kabir ister Salih mümin olsun ister asi olsun herkesi sıkar. Zira Peygamber Efendimiz (s.a.v.):
"Eğer kabrin sıkıştırmasından bir kişi kurtulsaydı Sa'd b. Muâz kurtulurdu." buyurmuştur. Ancak bu sıkmanın salih bir mü'mine, şefkatli bir ananın yavrusunun başını okşaması gibi olduğunu ifade etmiştir.(Beyhaki)

3- Yılanlar, akrepler kabirde ölüye musallat edilir, bu azabın kafirlere olacağı rivayet edilmektedir.
Zira Peygamber efendimiz s.a.v. “ Kim ki beni zikirden yüz çevirirse, onun için dar bir geçim vardır.” (Taha-124) ayeti kerimesindeki dar geçimden muradı kabirdeki kafirin azabı olarak ifade ediyor. azabıdır. Nefsim yed-i kudretinde olan Allah’a yemin olsun ki onun üzerine doksan dokuz tinnin musallat kılınır. Tinnin, doksan dokuz yılandır ve her yılanın da yedi başı vardır. Kıyamet gününe kadar onun cismine üfürürler, sokarlar ve onu tırmalarlar” buyurmuştur.

4- Dünyada yapılan bir takım günahlara mahsus azaplar vardır.
Bu minvalde Peygamberimizin ( s.a.v. ) rüyasında görüpte ashabına anlattığı bir takım uzun hadisi şerifler vardır. Mesela Semure b. Cündeb (r. a. )’in Peygamberimizden rivayet ettiği uzun bir Hadis’te:

- Kur’an öğrendiği halde terk eden ve farz namaz vaktini uykuda geçiren kimseye kafasına bir taşla vurulup ezilerek, Etrafındaki insanlara yalan söyleyenlere avurdu, burnu ve gözleri demir çengellerle yarılarak,
-Zina eden erkek ve kadınlara fırın içine doldurarak,
-Faiz yiyen kimseye taş yutturularak azap edildiği ve bu azabın kıyamet gününe kadar devam edeceği peygamberimize gösteriliyor .” (Buhari,cenaiz,93)

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
kabir azabı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sık Sorulan Sorular

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
sitem :: İslamiyet :: İslami Bilgiler :: Genel Bilgiler-
Buraya geçin: