sitem

sitem
 
AnasayfaGiriş yapKayıt Ol

Paylaş | 
 

 Ramazan ve Oruç ile ilgilili Ayet-i Kerimeler

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
MisafirMesajKonu: Ramazan ve Oruç ile ilgilili Ayet-i Kerimeler   24.10.08 0:49

Ramazan ve Oruç ile ilgilili Ayet-i Kerimeler Ey îman edenler! Sizden önceki (ümmet)lere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç tutmak yazıldı (farz kılındı). Olur ki bu sâyede takvâya erersiniz.
Bakara - 183


(Farz kılınan oruç) sayılı günlerdir. Sizden kim, (o günlerde) hasta veya seferde ise, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde (oruç) tutar. (İhtiyarlığından veya tedâvisi mümkün olmayan bir hastalıktan dolayı) oruç tutmaya gücü yetmeyenlere, (her güne karşılık) bir yoksulu (sabah-akşam) doyuracak bir fidye vermesi (gerekli)dir. Kim de gönülden gelerek (daha fazla) bir ihsanda bulunursa, bu, onun için daha hayırlıdır. Bununla beraber (zor da olsa), (işin önemini) bilirseniz, oruç tutmanız, sizin için daha hayırlıdır.
Bakara - 184(O sayılı günler) Ramazan ayıdır ki, Kur'ân; insanlara hidâyet (doğru yol) rehberi, doğru yolun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak onda(ki Kadir gecesinde) indirildi. Sizden kim (mâzereti olmaksızın) bu ay(ın ilk hilâlin)e erişirse/görürse hemen orucunu tutsun, kim de hasta veya seferde (olup da yer) ise, tutmadığı günler sayısınca (câiz olan) başka günlerde (orucunu kazâ etsin). ALLAH sizin hakkınızda kolaylık ister, zorluk istemez. Bu da, o sayıyı (kazâ ile) tamamlamanız ve size yol göstermesine karşılık ALLAH'ın yüceliğini tanımanız içindir. Olur ki (düşünür de) şükredersiniz.
Bakara - 185


Oruç (günlerinin) gecesinde eşlerinizle cinsî ilişki kurmanız size helâl kılındı. (Haramdan korunmak ve sükûnete kavuşmanız için) onlar sizin için bir elbise, siz de onlar için bir elbisesiniz. ALLAH (onlara yaklaşmamakla) nefislerinizin arzularına karşı zâfiyet göstereceğinizi bildi de tövbelerinizi kabul edip, sizi bağışladı. Artık bundan böyle onlara yaklaşın ve ALLAH'ın sizin için yazdığı (takdir ettiği) şey (nesl)i isteyin. Beyaz iplik siyah iplikten (fecrin aydınlığı, gecenin karanlığından) seçilinceye (tanyeri ağarıncaya) kadar yiyin, için, sonra da orucu akşam oluncaya (iftar vaktine) kadar tamamlayın. Fakat, mescidlerde i'tikâfa (ibâdete) çekilmiş iken kadınlarınıza yaklaşmayın. Bu (hükümler) ALLAH'ın sınırlarıdır; sakın sınırlara yaklaşmayın! ALLAH, sakınıp korunsunlar diye âyetlerini insanlara böyle açıklar.
Bakara - 187


(O mü'minler); tövbe edenler, ibâdet edenler, hamd edenler, oruç tutanlar, rükû edenler, secde edenler, iyiliği emredip kötülükten vazgeçirmeye çalışanlar ve ALLAH'ın sınırlarını (koyduğu hükümleri) koruyanlardır. (İşte, böyle) mü'minlere (cenneti) müjdele!
Tevbe – 112


Şüphesiz ki, müslüman olan (ALLAH'ın emirlerine teslim olan) erkeklerle, müslüman kadınlar; îman eden erkeklerle, îman eden kadınlar itaat (ve ibâdet)e devam eden erkeklerle; itaat (ve ibâdet)e devâm eden kadınlar; doğru erkeklerle, doğru kadınlar; sabreden erkeklerle, sabreden kadınlar; alçak gönüllü (ve saygılı) erkeklerle, alçak gönüllü (ve saygılı) kadınlar; sadaka veren erkeklerle, sadaka veren kadınlar; oruç tutan erkeklerle, oruç tutan kadınlar; mahrem yerlerini (haramdan) koruyan/hayâlı erkeklerle, mahrem yerlerini (ve görünümlerini haramdan) koruyan/iffetli kadınlar; ALLAH'ı çok anan erkeklerle (ALLAH'ı çok) anan kadınlar (var ya, işte) ALLAH, onlar için mağfiret ve büyük bir mükâfât hazırlamıştır.
Ahzab - 35
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
MisafirMesajKonu: Geri: Ramazan ve Oruç ile ilgilili Ayet-i Kerimeler   25.10.08 3:00

VERILEN EMEKLERE KARSI BIR TESEKKÜRÜ COK GÖRMEYELIM

EMEGINE SAGLIK; TESEKKÜRLER

:çocuk: :çocuk: :çocuk:
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
MisafirMesajKonu: Geri: Ramazan ve Oruç ile ilgilili Ayet-i Kerimeler   25.10.08 4:26

Sagol kardesim.. Allah razi olsun ins..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Ramazan ve Oruç ile ilgilili Ayet-i Kerimeler
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» hz. isa allahin oglumudur

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
sitem :: İslamiyet :: İslami Bilgiler :: Kur-an ve Ayet-
Buraya geçin: